Monkeypox, opičí neštovice – aneb trocha historie nikoho nezabije a aktuální informace uklidní
17. října 2022Nový test na vyšetření tíže zánětu v těle – vyšetření PCT (prokalcitonin)
3. března 2023Zjištění infekce Helicobacter pylori v naší ordinaci
Helicobacter pylori je malá, spirálovitá bakterie, která žije hlavně v žaludku a dvanáctníku. Tento organismus je velmi rozšířený, infikována je nejméně polovina světové populace. Ne každému ale infekce vyvolává zjevné potíže. Čím je člověk starší tím je nákaza pravděpodobnější. Např. ve 40 letech má tuto infekci cca 40 % světové populace, v 50 letech asi 50 %… atd.
Infekce H. pylori je spojována s příčinou celé řady gastrointestinálních onemocnění, včetně dyspepsie (obtížného trávení a obtížné funkce zažívacího traktu), dvanáctníkového a žaludečního vředu a gastritidy (zánětu žaludku). Ukazuje se také jasná souvislost infekce H. pylori s rakovinou žaludku. Poprvé popsáno v roce 1991. Při dlouhodobém zánětu žaludku se infekce Helicobacterem podílí na změně sliznice v žaludku, a z této změny (tzv. intestinální metaplasie) se může vyvinou v čase tzv. adenokarcinom žaludku. Infekce H. pylori podporuje chronický zánět žaludku, který může vyústit v chronickou atrofickou gastritidu a střevní metaplazii. Ačkoli takové imunopatologické léze jsou dobře zdokumentované prekurzorové léze „střevního typu“ rakoviny žaludku, je také známo, že H. pylori má genotoxickou aktivitu, která pravděpodobně přispívá k maligní transformaci žaludečních buněk.
WHO zařadila H. pylori mezi karcinogeny 1. třídy. H. pylori je jedním ze čtyř infekčních agens, které společně představují přibližně 13 % rakoviny u lidí, dalšími patogeny jsou lidský papilomavirus a viry hepatitidy B a C.
Infekce HP je spojena i s řadou jiných stavů a potíží než jen se zažíváním:
- autoimunitními (autoimunitní thyreoiditis – zánět štítnice a její poruchy)
- kožními (akné, rosacea, idiopatická chronická urtikarie – svědění pokožky)
- endokrinologickými (tyreopatie – postižení štítnice)
- neurologickými (migréna)
- hepatobiliárními – potíže jater a žlučníku
- kardiálními (ischemická nemoc srdce), cévními (Raynaudova choroba)
- opakující se nejasné zažívací potíže
- anémie z nedostatku železa
- poruchami růstu
- nemocemi hrtanu – chronickým zánětem, polypy na hlasivkách i karcinomem hrtanu