Kolik stojí zdravotní služby?

Nejsou to malé částky...

 Málokdo si při návštěvě lékaře uvědomí, že každé vyšetření, lékařský zákrok či operace něco stojí. A nejsou to malé částky. Zdravotní pojišťovny každoročně zaplatí za zdravotní služby za pacienty desítky miliard korun, v součtu jde až o stovky miliard. To už je částka, kterou si normální člověk ani nedokáže představit…

Ale jak dlouho může zdravotní systém u nás fungovat, když vybraná částka je často nižší než výdaje za zdravotní služby (léky, vyšetření, operace, úrazy, hospitalizace, zdravotní pomůcky a další). Tím, jak populace stárne se zvyšují také výdaje na zdravotní služby.  Přitom za děti, nezaměstnané a starobní důchodce platí zdravotní služby stát.

A kde stát peníze vezme? Na daních. Jak ale dlouho bude zdravotní systém fungovat v takové kondici jako dnes, nelze říci.

Často si v lékárně stěžujete na cenu, když doplácíte za léky nebo je platíte celé. Platíme si přece zdravotní pojištění!

Méně si však uvědomujeme, jakou částku za léky či zdravotní služby, kterou představuje třeba návštěva lékaře, zaplatí zdravotní pojišťovna. Zatímco za preventivní prohlídku dospělého člověka zaplatí zdravotní pojišťovna v průměru cca 800 korun, tak operace kýly vyjde na částku 20 000 korun. Za porod císařským řezem bychom bez zdravotního pojištění museli zaplatit 37 000 korun a 10 000 korun jde na péči o novorozence. Za operaci totální endoprotézy kyčelního kloubu dokonce 88 000 korun. Transplantace srdce vyjde přes milion, operace slepého střeva 27 000 korun, gastroskopie s odběrem vzorků a jejich zpracováním cca 10 000 korun. Komplexní vyšetření kardiologem asi 20 000 korun. Laboratorní testy, které začínají jenom odběrem krve, jdou často do tísíců korun.

Proto platí, že prevence je levnější než léčba nemoci, jejich komplikací nebo následků.