Vysoce aktuální celý rok!

Očkování proti pneumokoku

SCHVÁLNĚ: Co je to pneumokok?
Muž se zápalem plic
Virová infekce může poškodit vaše plíce. A na poškozených dýchacích cestách se snadno usadí bakterie. Tak můžete dostat bakteriální zápal plic.

PNEUMOKOKY jsou bakterie. Způsobují těžkou pneumonii, meningitidu a také sepsi (rozsev bakterií pneumokoka v celém těle), u dětí často bolestivý zánět středního ucha. Na světě máme ochranu proti této infekci. Očkování nás může ochránit proti mnoha typům pneumokoka. 

Víte, že velmi těžký zápal plic způsobuje také bakterie pneumokok? Dýchací cesty a plíce poškozené virovými onemocněními (a Covid nevyjímaje) jsou vhodným terénem pro tuto bakterii. Čísla 23 a 13 znamenají vakcíny, které velmi dobře chrání proti tolika typům pneumokoka a spolu poskytují velmi širokou ochranu. Navíc obě vakcíny chrání každá jiným mechanismem účinku a tak se vzájemně při kombinaci doplňují a dělají ochranu před pneumokoky vskutku ještě silnější.

Vysoce aktuální téma! 

Pokud tuto ochranu ještě nemáte, nebojte se zeptat právě teď. Tato ochrana proti těžkému zápalu plic je dlouhodobá. Pneumokok se přenáší vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí od nemocného nebo přenašeče. Proto přenos infekce může být tak snadný. Kromě těžké pneumonie může způsobit také těkou meningitidu a poškození CNS a sepsi, při které se bakterie dostanou do celého těla – imunitní systém právě prohrál válku proti pneumokokovi.

TEĎ je ten nejlepší čas!

Zítra může být všechno jinak...

Těžký zápal plic způsobuje PNEUMOKOK. Pneumokok je bakterie, je jich mnoho druhů a některé způsobují velmi těžký zápal plic, také ovšem těžký zánět mozku a otravu krve. Víme, jak se proti tomu chránit! Už teď. Dříve, než si na Vás přijde!

Čím jsme starší, tím je riziko těžké pneumonie a nemocí způsobených pneumokokem vyšší! Imunitní systém ve vyšším věku už zvládá boj proti infekci mnohem hůř. Pojďme mu společně pomoci.

Pro koho je ochrana důležitá?  Poznali jste se právě teď?

  • bylo Vám již 40 let? nebo 50 let? oslavili jste již 65 let? ANO – ochrana je pro Vás důležitá
  • léčíte se pro nemoci srdce a cév, diabetes, astma nebo CHOPN? ANO – ochrana je pro Vás důležitá
  • máte imunosupresivní léčbu? Třeba pro záněty kloubů nebo střev? ANO – ochrana je pro Vás důležitá
  • trpíte na potíže s ledvinami, játry, léčíte se s nádorem? ANO – ochrana je pro Vás důležitá
  • kouříte nebo víc konzumujete alkohol? ANO  i pro vás je ochrana důležitá
  • žijete v domově pro seniory nebo i dlouhodobě ve zdravotnickém zařízení?  ANO – i pro vás je ochrana důležitá
  • pokud jste už zápal plic měli, je ochrana pro vás také důležitá – pneumokoků je více druhů