Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťovou encefalitidu přenese klíště do dvou hodin od zakousnutí...

Novinka!

Pokud je vám 50 a více let, nově vám očkování plně hradí zdravotní pojišťovna.
Informujte se u nás o vhodném termínu ochrany proti nejčastějšímu zánětu mozku právě teď.

První příznaky připomínají chřipku a po pár dnech odezní. Nemoc se ale brzy vrátí a udeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí. Mohou vás čekat týdny a měsíce pracovní neschopnosti. Možná je dlouhotrvající obrna hlavových nervů, postižení nervů ovládajících nohy a ruce (obrny) či porucha sluchu (hluchota) a jiné vážné komplikace a následky, třeba demence. Následky se léčí dlouhou rehabilitací, často bez návratu správné funkce ruky, nohy, s často trvajícími bolestmi hlavy a psychickými potížemi. Nebo léčit nejdou…

Na klíšťovou encefalitidu není doposud lék. Jediná cesta jak se nemoci vyhnout, je absolvovat velmi účinné očkování.

Nemoc je vysoce endemická – klíšťatům, která virus přenáší se v Česku výborně daří na celém území, včetně hor. S nemocí se ale setkáte v celé Evropě (klíšťata neznají hranice). Počtem případů patříme mezi zemi na 1. místě v Evropě, v proočkovanosti ovšem patříme na místo poslední.

Klíšťová encefalitida patří k nejnebezpečnějším nákazám, které se vyskytují na našem území. Její původce je schopný nenávratně poškodit buňky centrálního nervového systému, jehož správné fungování je pro člověka existenčně důležité. Na rozdíl od původce boreliozy proti virům klíšťové encefalitidy doposud neexistuje účinný lék. Člověk tak i přes intenzivní péči nezřídka opouští nemocnici v horším stavu, než v jakém do ní na začátku potíží dorazil. Nejhorší případy jsou často u lidí středního a staršího věku s trvalými následky závažného charakteru, které vedou ke ztrátě soběstačnosti, připoutání na invalidní vozík nebo pobyt v ústavu.

Zdrojem infekce může být i nepasterizované mléko od infikovaných zvířat (kozy, ovce) a produkty z něj – sýry.

KDE CHYTNEŠ KLÍŠTĚ?

Mapa klíšťové encefalitidy
Mapa rozšíření přenašeče viru klíšťové encefalitidy v Evropě. S klíšťaty nakaženými virem KE se setkáte v celé Evropě. Proč ale mapa vypadá tak, že by klíště neznali ve Francii nebo v Bulharsku? Pokud daný stát nemá propracováno hlášení případů nemoci do evropských registrů, jeví se na mapě "čistý". Klíšťata si s hranicemi státu hlavu nelámou a při cestování (sání krve) na zvířatech včetně člověka i bez pasu procestují hravě celý Evropský kontinent.

Ekonomové spočítali průměrné nepřímé náklady, počítejte s námi:

  • Člověk, narozený 1984, důchodový věk 65 let, průměrný plat měl v roce 2018 – 33 840 Kč, který onemocněl v ten rok klíšťovou encefalitidou a bude mít i paralýzu (těžké postižení hybnosti končetiny): nepřímé náklady na tohoto pacienta: 33 840 Kč x 12 měsíců x 30 let (než se dostane do věku starobního důchodu) = 12 182 400 Kč. Jde o enormně vysoké náklady.

K očkování k nám můžete přijít celý rok! Chránit se není nikdy pozdě.