Očkování proti chřipce

Ochrana proti chřipce je každoroční záležitost...

Bohužel, asi v této sezoně zklamu. Zatím je tohle očkování vyhrazeno dětem (2 roky-18 let)...

Minulou chřipkovou sezonu – na přelomu roku 2021-2022 jsme neměli mnoho případů chřipky – svět se téměř zastavil kvůli infekci C19, lidé moc necestovali a byli zavření doma, nosili roušky a respirátory. Těmito opatřeními se významně snížil přenos všech respiračních virů – koronaviru, virů chřipky i virů rýmy (v úzkém mezilidském kontaktu se všichni původci respiračních infekcí tak snadno přenáší).

Neděláme si však iluze, že lidé (hlavně nemocní respirační infekcí) dodržují opatření, která by měla být samozřejmá i po pandemii C19 (mít aspoň v nemoci roušku a nebo respirátor třeba v MHD nebo obchodě nebo právě při návštěvě lékaře). Proto se domnívám že ochrana proti chřipkovými virům bude v nadcházejících sezonách zimy a jara opět vysoce aktuální.

Očkování proti chřipce vám doporučuji v jakémkoliv věku a v jakémkoliv aktuálním zdravotním stavu: jste-li zdraví a s ničím se neléčíte. Nebo pokud již máte chronické potíže (se srdcem, cévami, plícemi, diabetem a dalšími nemocemi). 

Ochrana u jinak zdravých lidí sníží riziko nemoci jako takové a s ní i ekonomické důsledky (pracovní neschopnost, komplikace nemoci, málo peněz v pracovní neschopnosti, komplikace na straně firmy – ve službách, ve výrobě).

Ochrana u chronicky nemocných významně sníží riziko komplikací, hospitalizace (a finanční a zdrojové náročnosti léčby), ale i zbytečné smrti.

Novinkou tuto sezonu je u nás očkovací látka, která se aplikuje do nosu. Tedy žádná jehla do ramene! Vakcína ale je zatím vyhrazena dětem (2 roky až 18 let) a imunitu vlastně vytváří přirozeným způsobem – tak jak to viry chřipky dělají – na sliznicích dýchacích cest. Ve vakcíně je také živý, ale oslabený virus (nezpůsobí nemoc a pomůže vytvořit protilátky přímo na sliznicích dýchacích cest). V některých zemích je vakcína podávána i lidem do 50 let.

Víte že ročně zemře v Česku na následky chřipky a jejích komplikací přibližně 1 500 lidí!

To je dvakrát více, než jich zemře při dopravních nehodách! Zbytečně... Škoda lidského života, když preventivní opatření je tak jednoduché, tak levné a tak dostupné...!

Očkujeme vždy cca od poloviny října

Máte-li zájem, od září se můžete u nás v ordinaci domluvit na rezervaci očkování, protože nejlepší čas na očkování je v říjnu a listopadu, aby ochrana proti chřipce vydržela až do jara.

Ekonomické benefity očkování

Už jste zkoušeli spočítat, kolik chřipka stojí? Průměrně vydělávající hlava rodiny s platem 25 tisíc korun měsíčně zaplatí za 5 dní nemoci jen na ušlé mzdě 4 594 Kč, za 10 pracovních dnů už to je 9 188 Kč. Do této částky nepočítáme vitamíny, léky a další potřeby, které nemocný má. Když každoročně onemocní oba rodiče, mohou se částky vyšplhat na téměř 20 tisíc. A to nemluvíme o hospitalizaci, která je u komplikovanějších případů nutná. Přitom nejefektivnější obrana proti chřipce – očkování – vyjde jen na pár stokorun.

Jak si spočítat "účet" za chřipku poradila analytická společnost Deloitte, která připravila pro společnost Sanofi Pasteur následující kalkulaci, řešící výši ztráty v případě chřipky.

O kolik peněz vás chřipka připraví na mzdové pásce?

Finance chřipka
Počítejte s námi...

Nejen finanční ztráty...

Pokud se vám ztráta na mzdě zdá jako dost překvapivé a velké číslo, vězte, že firmy a soukromníci tratí ročně až několikanásobek. OSVČ bez dodatečného pojištění totiž nedostávají během chřipkového onemocnění v podstatě žádnou mzdu – většinou nejsou schopni v horečkách pracovat, a tak přicházejí o zisk. To samé může platit pro firmy, které přicházejí často o své klíčové zaměstnance. Ti totiž pracují často pod stresem, přesčas a nedbají o svou životosprávu a prevenci. Jsou tudíž náchylnější k onemocnění než ostatní. A to nemluvíme o případech, ve kterých je průběh chřipky ještě spojený s dalšími potížemi. Kvůli komplikovanému průběhu onemocnění v Česku ročně umírá 2000-2500 lidí. Chřipka má u některých pacientů za následek i dlouhodobější pokles výkonnosti a únavu, která se také může stát překážkou pracovnímu i soukromému životu.

Na peníze už nejdou přepočítat další ztráty, kterými jsou například rušení plánů s rodinou, přáteli, stornování obchodních cest i jednání a další komplikace. Přesto i tyhle potíže můžeme přičíst zdánlivě banální chřipce, ačkoliv na ně už cenovku tak snadno nenasadíme.

České chřipkové paradoxy

Vzhledem k vysokým ztrátám je paradoxní, že Češi patří k nejméně proočkovaným národům vyspělé Evropy. Z celkové populace se v České republice nechá očkovat asi jen 5 procent lidí. Pro porovnání – vyspělé země dosahují obvykle proočkovanosti mezi 20 a 60 procenty obvyatelstva. "U veřejnosti neoprávněně přetrvává obava z očkování," upozorňuje pražský praktický lékař MUDr. Michal Lazák. "Někteří pacienti se obávají, že očkování nemůže mít žádný efekt, protože virus se každý rok mění. To je sice pravda, ale virové epidemie začínají na jižní polokouli v průběhu českého léta a k nám dorazí v zimě. Během léta tedy už vědci s vysokou pravděpodobností určí kmen, který bude útočit a mají dostatek času vyvinout proti němu účinné sérum. To funguje se 70-90% úspěšností u zdravých dospělých jedinců. Naočkovaní pacienti mohou během 10 let ušetřit několik desítek tisíc korun. Vybírat mezi příjemným zájezdem do exotické země s celou rodinou a několika propocenými týdny v posteli je tedy poměrně snadné...