Člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy

Jak staré jsou tvé tepny?

Řekni mi, jak staré tepny máš a já ti řeknu, kolik je ti vsutku let!
Až o 25 let starší

mohou být cévy člověka se špatnou životosprávou v porovnání s člověkem žijícím zdravě

Tepny rozvádí krev až do palce u nohy, ale taky do hlavy (do mozku), do srdce a do ledvin – do celého těla.

Když se některá z nich ucpe náhle, je to tragédie – člověk dostane infarkt, mozkovou příhodu, plicní embolii. Konec může přijít rychle a nečekaně. Nebo následky mohou být trvalé – zbytek života v nemoci. Mnoho let v nemoci a závislost na druhém.

Pojďme se podívat, kolik je Vám vlastně let. Nebo na kolik se dnes cítíte. Že jste nemohli dnes vstát a že Vás všechno bolí?  Tak pak je to v pořádku, protože ještě žijete! :)

Nebo se vám špatně dýchá, máte bolesti na hrudníku, ujdete pár kroků, a už máte křeče v nohou? Pánové, už to nestojí tak, jako dříve?

Ještě jste udrželi pozornost? O.K. Nebudeme se zdržovat a popojedeme!

Jste pořád ještě na STARTU, nebo před POSLEDNÍ ZATÁČKOU (........) a nebo už vám v CÍLOVÉ ROVINCE dochází dech? (........) Oslavili jste už 40+ nebo už spíš 65+ a víc?

Umíme vám poradit, víme jak na to!

Být fyzicky a duševně aktivní, stále co nejvíce soběstačný. To si přejeme nejen k narozeninám, ale vlastně každý den.

Jak staré tepny máš (jak se o tyhle roury rozvádějící do celého těla krev staráš), TOLIK je ti LET? K tomu je třeba znát několik maličkostí:

  • věk – ten kalendářní – a pohlaví
  • kouříte nebo nekouříte cigarety
  • krevní tlak
  • hodnotu cholesterolu v krvi
  • máte diabetes a při kontrolách není cukr zrovna delší dobu v pořádku? Pak se všechno hned ještě zhorší. 

Pokud si nejste jisti cholesterolem (krevní tuky) nebo krevním tlakem, objednejte se na konzultaci.

Možná je vám 50 let, možná kouříte, a krevní tlak už není také normální, a možná máte i vyšší krevní cukr.... tepnám v takovém těle už může být i 70 let... Spolu to mužeme ještě změnit. Ale bez Vás to nejde.


Jde o ŽIVOT právě TEĎ. V Česku stále nejvíce lidí umírá na srdečně-cévní (kardio-vaskulární) nemoci. Statistika jasná je. Tak je to v celém západním světě.

Co můžete změnit? Právě teď. Svoje myšlení. Jde to těžce, ale jde. Z každého úspěchu a pokroku budete mít radost – snadnější dýchání, lehčí pohyb, méně bolestí. Lépe fungující tělo a svěží mysl. A to už stojí za to! 

A nyní si vězměte tužku a papír. Pokud znáte svůj krevní tlak a hodnotu cholesterolu v krvi, vypočítáte si jak staré jsou vaše tepny:

Arteriální věk
Pokud jste náhodou zjistili, že vaše CÉVY jsou mnohem starší než VY, objednejte se na vyšetření. Pokud si nejste jisti hodnotou cholesterolu (tuku v krvi) nebo krevním tlakem, podíváme se na to spolu.

Troufnete si vypočítat ještě SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation)?

Kalkulačka vaskulárního věku
50 let a vaše CÉVY mají už přes 70 let!? Co jste vypočítali? Pokud ještě můžete (nohy a srdce vás poslouchají), UTÍKEJTE do ordinace.

Člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy

Pokud nevíte, co s výsledkem, napište email, nebo se objednejte na konzultaci.

Pojďme spolu snížit riziko mrtvice a infarktu právě teď!

Doplňte si svůj věk a cévní věk. Ten zjistíte z obrázků výše. Pokud neznáte svůj KREVNÍ TLAK nebo CHOLESTEROL, přijďte do ordinace. Podíváme se na to!

Chceš se dozvědět víc? Právě TEĎ je ten správný čas. Jak změnit to, co jíš? Jak s pohybem? Podívej se na uvedené webové stránky nebo se zeptej v ordinaci třeba při vyšetření krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu.