Očkování proti pásovému oparu
PÁSOVÝ OPAR je způsoben virem varicella zoster (VZV), stejným virem, který způsobuje PLANÉ NEŠTOVICE. Poté, co se člověk uzdraví z planých neštovic, virus zůstává v těle nečinný (neaktivní). Tento virus se může po letech znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Probuzení viru v těle zůsobí třeba stres, veká fyzická námaha, probíhající jiná nemoc. Asi u 1 ze 3 lidí se během života vyvine pásový opar! A to i opakovaně. Pokud jste někdy měli plané neštovice, můžete dostat pásový opar. Pásový opar mohou dostat i děti. Riziko pásového oparu se zvyšuje s přibývajícím věkem, protože fungování imunitního systému slábne.
Nejčastější komplikací pásového oparu je dlouhodobá bolest nervů zvaná POSTHERPETICKÁ NEURALGIE (PHN). PHN je bolest, která přetrvává v oblasti, kde se vyrážka dříve vyskytovala. PHN může trvat týdny nebo měsíce a příležitostně roky.
Většina lidí, kteří onemocní pásovým oparem, pociťuje akutní bolest, kterou mnozí popisují jako svíravou, pálivou, bodavou nebo připomínající zasažení proudem. Tato limitující bolest může být tak intenzivní, že naruší každodenní běžné činnosti, jako jsou chůze nebo spánek na mnoho měsíců i let.
Děti (zdravé a imunokompromitované), které byly očkovány proti planým neštovicím, mají nižší výskyt herpes zoster ve srovnání s dětmi, které měly přirozenou infekci planými neštovicemi. Důvodem je, že očkované děti se méně pravděpodobně nakazí divokým typem VZV a riziko reaktivace vakcinačního kmene VZV se zdá nižší ve srovnání s reaktivací divokého typu VZV.
Rychlá fakta
- Nemůžete dostat pásový opar od někoho, kdo má pásový opar.
- Plané neštovice můžete dostat od někoho, kdo má pásový opar, pokud jste nikdy neměli plané neštovice nebo jste nikdy nedostali vakcínu proti planým neštovicím.
Pokud jste JEŠTĚ NEMĚLI PLANÉ NEŠTOVICE – nechte se očkovat PROTI PLANÝM NEŠTOVICÍM, hlavně pro:
- ženy před těhotenstvím
- lidi s kožními nemocemi – atopickým ekzémem, lupenkou
- nemocné před zahájením tzv. imunosupresivní léčby (včetně podávání kortikoidů a chemoterapie)
- dítě přinese neštovice ze školky a matka neštovice ještě neměla – zde očkování nejlépe do 72 hodin (max do 5 dní)
„O pět let později stále beru předepsané léky na bolest. Moje vyrážka z pásového oparu se rychle vyvinula v otevřené, mokvající vřídky, které si během několika dní vyžádaly hospitalizaci. Nemohl jsem jíst, spát ani vykonávat ty nejmenší úkoly. Bylo to naprosto vysilující. Bolest dodnes omezuje moji aktivitu."
U některých lidí je větší riziko vzniku pásového oparu. Patří sem lidé, kteří:
- mají zdravotní stavy, které brání jejich správnému fungování imunitního systému, jako jsou některé druhy rakoviny, jako je leukémie a lymfom, HIV
- dostávají léky, které brání správnému fungování jejich imunitního systému, jako jsou steroidy a léky, které se podávají po transplantaci orgánů
- mají přes 50 – čím je člověk starší, tím je riziko pásového paru větší. Imunitní systém už totiž nepracuje tak dobře jako v mládí a virus VZV se může v těle probudit
- probém s ledvinami (chronická nedostatečnost ledvin), nemoci srdce a cév, astma, diabetes
Výsev puchýřů se obvykle objevuje v pásu buď na levé, nebo pravé straně těla. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti trupu. Může se ale vyskytnout i jinde, například na krku nebo v obličeji.
DLOUHODOBOU OCHRANU proti pásovému oparu (i pro ty, co jej už měli) máme u nás právě TEĎ. Domluvte si ochranu očkováním a zabráníte tak velkým bolestem a trápení, které nemoc může způsobovat i mnoho let.