Nebezpečné a těžce návykové léky podávané každý den. Není to váš případ?
25. května 2022Monkeypox, opičí neštovice – aneb trocha historie nikoho nezabije a aktuální informace uklidní
17. října 2022Kdo má vystavovat pracovní neschopnost?
Od 1. 1. 2020 platí novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, která zavádí elektronickou neschopenku. Tento zákon zároveň stanoví povinnosti a oprávnění lékařů v souvislosti s vystavováním a vedením dočasné pracovní neschopnosti a ukládá sankce za jejich porušení.
Povinnost vystavit neschopenku má ten lékař, který svým vyšetřením zjistil, že zdravotní stav pacienta neumožňuje vykonávat jeho práci.
Toto platí pro lékaře všech odborností (ambulantní specialista, lékař v nemocnici atd., výjimkou je lékařská pohotovostní služba a záchranná služba).
Povinen vést pracovní neschopnost má ten lékař, který pacienta pro dané onemocnění léčí, určuje termíny kontrol atd. (ošetřující lékař).
Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost v případě, kdy není pro dané onemocnění ošetřujícím lékařem. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou odbornost. Pokud tak učiní, vystavuje se nemalé sankci. Zaplatíte nám v takovém případě sankci?...
Představte si situaci:
Pan Karel si zlomí nohu, ošetří jej chirurg a pak ho pošle i se sádrou (ajaj, jak se asi Karlovi se sádrou chodí?) k praktickému lékaři, ať mu vystaví neschopenku. Tohle už má být provedeno při ošetření v chirurgické ordinaci. Následně tam pan Karel bude chodit na kontroly se zlomeninou. Stejně tak, je-li třeba pro dopravu do zdrav. zařízení – do chirurgické ordinace, je panu Karlovi vystavena žádost o dopravu sanitou.
Pokud se nemá jak dostat na kontrolu se zlomenou nohou (v autě se mu třeba bude se zlomenou nohou špatně sedět pro málo místa a dodávku nebo autobus také doma nemá a do tramvaje se mu bude také obtížně nastupovat).
Paní Martina začala mít problémy s dýcháním. Byla u nás vyšetřena a vystavena PN (nemohla pro zdravotní potíže pracovat). Její stav se ale zhoršil natolik, že musela být přijata do nemocnice. PN byla s paní Martinou proto převedena do nemocnice. Po propuštění paní dochází na další kontroly do odborné ambulance nemocnice, kde je PN vedena.
Do telefonu (a velmi dušná) nám rozčileně sděluje, že jí v nemocnici řekli, že PN má „obvoďák“, že žádnou v nemocnici nemají a že potřebuje vyřídit další záležitosti spojené s PN. Nedostala totiž už peníze za 2 měsíce, co je doma už nemocná… Lékaři nemocnice pacientce opakovaně mylně sdělují, že s PN nemají nic společného a že to dělá praktický lékař.
Pan Matěj byl s diabetem ošetřen v jedné nemocnici. Cukrovka nebyla v dobrém stavu také proto, že měl ještě k tomu respirační infekci. Pan Matěj jinak chodí do práce, ale by ve stavu, kdy prostě pracovat nemohl i kdyby moc chtěl. PN mu ale nebyla odborným lékařem po vyšetření vystavena. Za asi týden pan Matěj volá k nám, že potřebuje nazpět vystavit PN. Musel jsem jej ale odkázat na lékaře, který jej první vyšetřil a vyšetřením zjistil, že nemůže v současné době pracovat.
Bohužel si pan doktor odborné ordinace stál pevně na svém, že PN vystavuje přece „obvoďák“. Bohužel, i po informacích o zákonných úpravách z posledních let, si stále trval na svém. Situaci jsem pak řešil s vedením zdravotního zařízení, kde lékař pracuje a s nemocnicí – PN byla poté bez problémů vystavena.
Závěr:
- Nepožadujte vystavení PN na doporučení jiného lékaře (výjimkou je ošetření na pohotovosti a záchrance).
- Pokud byla vaše PN předána jinému (odbornému) lékaři bylo tak z naší strany učiněno proto, že odborný lékař v současné chvíli váš zdravotní stav léčí, sleduje a zve si vás na kontroly (psychiatr, diabetolog, kardiolog, neurolog… atd.). To také proto, abyste nemuseli kvůli PN navštěvovat zbytečně hned několik ordinací.
- Žádáme ostatní lékaře, aby respektovali zákonnou normu. Pokud o ni doposud při své práci nevědí (!), nechť se obrátí (v případě zaměstnání) na svého zaměstnavatele a nadřízeného (nemocnici, zdravotnické zařízení), u soukromých lékařů na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) přímo.