C19 Aktuálně – odpovědi na nejčastější otázky k současné situaci

Dne 05.05.2023 oznámila Světová zdravotnická organizace konec globálního stavu nouze v souvislosti s onemocněním Covid-19, který vstoupil v platnost 30.01.2020. A to je přece skvělá zpráva. 

Každopádně se nyní (podzim 2023) počet případů nemoci opět zvyšuje.

Mám rizikový kontakt, musím do karantény?


Jaké má Covid příznaky v roce 2024?


Mám podezření na Covid, co dělat?


Mám potvrzený Covid, co teď?


Kde se mohu nechat otestovat?


Kde se mohu nechat naočkovat?


Kdo má nárok na očkování?


Jak dlouho trvá ochrana po očkování?


Pro koho je očkování proti C19 v současnosti nejvhodnější?


Kde nosit respirátor?


Jak dlouho po pozitivním testu trvá karanténa / pracovní neschopnost?

In the Same Breath – připomeň si a sleduj začátek pandemie ve Wu-chanu

Ve věku 34 let (7. 2. 2020) zemřel čínský lékař Li Wen-liang, kterého policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci 2019 snažil varovat ostatní kvůli koronaviru. Zpráva o jeho úmrtí nejprve oblétla svět, poté ji čínská média dementovala s tím, že lékaři o jeho život bojují. Nakonec ale nemocnice sdělila, že lékař opravdu skonal. Li Wen-liang pracoval jako oční lékař ve Wu-chanu. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Své kolegy v diskusní skupině varoval před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.

Krátce po zveřejnění této zprávy ho Wuchanská policie obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. „Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti – rozumíte?“ stálo v dokumentu, který musel Li podepsat. Byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem zaměřila, když se snažili o smrtícím viru informovat už v počátcích epidemie. 

Dokument Nanfu Wang se zabývá jak pandemií COVID-19, tak politickými agendami, které ji obklopují v Číně a USA. V obou společnostech mohou dezinformace vést k hrozným důsledkům… politici dávají svůj vlastní politický program před veřejné zdraví.

Můžete sledovat na HBO.

Trailer.

Těhotné ženy a očkování – častý dotaz v ordinaci

Covid 19:

  • ANO – proti covidu je možné po 1. trimestru, posilující dávka pak po 5 měsích od základního očkování

Chřipka:

  • ANO – proti chřipce v 1., 2. i 3. trimestru (tedy v každém trimestru)

Černý kašel:

  • ANO – proti černému kašli nejlépe ve 3. trimestru

Užitečné odkazy:

Bližší informace k očkování během těhotenství ZDE.

Očkování proti C19 v naší ordinaci praktického lékaře

Čtěte aktuální info k 6.4.2023:

  • Pokud se chcete očkovat novou vakcínou, objednejte se do aktivního očkovacího centra, v ordinaci pro malý zájem neočkujeme.
  • Nová varianta Omicron má nadále u lidí v převážné většině lehký průběh podobný chřipce.
  • Nadále platí, že očkování nechrání před samotnou nemocí, ale před těžkým průběhem. Hlavně rizikové skupiny obyvatel by neměly zapomenout, že před těžkým průběhem nemoci je ochrání hlavně očkování.
  • Mnohem hůř stonají lidé, kteří jsou obézní, mají vysoký krevní tlak, cukrovku nebo nemocný kardiovaskulární systém. To často vede k těžkému průběhu, což lze ovlivnit životním stylem. (!)
  • Očkování má největší ochranu čtyři až šest měsíců po podání dávky. 
  • Na event. pře-očkování proti variantě Omicron by měli myslet hlavně SENIOŘI a LIDÉ S CHRONICKÝMI NEMOCEMI (srdce, plic, jater, ledvin, diabetem, nádorovými nemocemi a podobně).

Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

EMAEuropean Medicines Agency, Amsterdam, Evropa

FDAFood and Drug Administration, New Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, U.S.A.

Informace pro pacienty

Domácí léčba C19 u mírného průběhu u lidí bez větších zdravotních rizik

Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38° C vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně – tj. 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater!), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1). Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin. Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávku cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách).


V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B např. Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) – používejte max 1 týden, jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic. Vhodná Vincentka spray, Sterimar spray (tyto solné roztoky – možno používat do nosu delší dobu – i několik týdnů). Dostatek tekutin, klidový režim. Na zvážení lékařem pak Isoprinosine tbl Atrovent sprej (oba léky jsou na předpis).


Vybraným rizikovým lidem je k dispozici léčba infuzí Regeneron a Lagevrio tablety a Paxlovid tablety.

Monoklonání protilátka REGN-CoV-2 (Regeneron) – podává se v nemocnici.


Rady pacientům – domácí léčba C19

Jak stonat s Covidem doma

ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE PRAVIDELNÝ ČICHOVÝ TRÉNINK!

Čichový trénink

Jako prevenci před virovou infekcí (nejen Covid19) a zlepšení imunity zařaďte do Vašeho života zdravé jídlo, pohyb, dobrý spánek a doplňte přechodně o užívání vitamínu B, C, D a Omega 3 mastných kyselin – rybí tuk (význam výše uvedeného byl mnohokrát potvrzen). 

Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. To není překvapením dnešní doby. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, jejichž zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad mnohými zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich léčbu nemáme žádnou.

Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

Aktuální informace ke coronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19:


Státní zdravotní ústav: szu.cz/tema/prevence/2019ncov

Česká televize: ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

Ministerstvo zdravotnictví: koronavirus.mzcr.cz

WHO: World Health Organization: who.int

CDC: Centers for Disease Control and Prevention: cdc.gov