ČASTÝ DOTAZ Z ORDINACE, aneb 7 věcí, které potřebujete vědět

Těhotné a očkování

Vědět, že děláte vše pro to, abyste během těhotenství zůstaly zdravé a dali svému dítěti zdravý start do života, vám pomůže přinést klid...
1

Nechráníte jen sebe – vakcíny během těhotenství poskytnou i vašemu dítěti určitou včasnou ochranu!

Věděli jste, že dítě může během těhotenství získat určitou ochranu před nemocí od své matky? Očkování proti chřipce, Tdap (tetanu, záškrtu a černému kašli) a COVID-19 během těhotenství pomáhá vašemu tělu vytvářet ochranné protilátky (proteiny produkované tělem pro boj s nemocemi) a vy můžete tyto protilátky předat svému dítěti. Tyto protilátky mohou pomoci chránit vaše dítě před těmito nemocemi během prvních několika měsíců života.
2

Očkování proti chřipce, Tdap a COVID-19 během těhotenství může pomoci udržet vás a vaše dítě v bezpečí.

3

Vakcína Tdap pomáhá chránit před černým kašlem, který může být pro vaše dítě opravdu nebezpečný.

Během těhotenství budete potřebovat vakcínu Tdap s optimálním načasováním mezi 27. až 36. týdnem každého těhotenství, nejlépe během dřívější části tohoto časového období. Tdap pomáhá chránit před černým kašlem (pertussis), který může být život ohrožující pro novorozence.

Přibližně polovina dětí mladších než 1 rok, které dostanou černý kašel, potřebuje léčbu v nemocnici. Čím mladší je dítě, když dostane černý kašel, tím je pravděpodobnější, že bude muset být ošetřeno v nemocnici. Zatímco některá miminka kašlou hodně, jiná miminka s černým kašlem nekašlají vůbec.

Místo toho může způsobit, že přestanou dýchat a zmodrají. Sourozenci, rodiče nebo pečovatelé, kteří nevědí, že mají černý kašel, mohou infikovat děti, protože nemoc často způsobuje pouze mírné příznaky u starších dětí a dospělých.

4

Očkování proti chřipce během těhotenství může pomoci chránit vás a vaše dítě před chřipkou.

Změny imunitních, srdečních a plicních funkcí během těhotenství zvyšují pravděpodobnost vážného onemocnění chřipkou. Těhotenství zvyšuje riziko hospitalizace s chřipkou a komplikací souvisejících s chřipkou, pokud onemocníte chřipkou. Chřipka může být také nebezpečná pro vaše těhotenství. Horečka během těhotenství z jakéhokoli důvodu byla spojena s nepříznivými výsledky těhotenství. Navíc děti častěji onemocní chřipkou.

Očkování proti chřipce se doporučuje pro všechny ve věku 6 měsíců a starší. Když dostanete vakcínu proti chřipce během těhotenství, předáte svému dítěti protilátky, které je mohou chránit před chřipkou v prvních měsících po narození, kdy je příliš malé na to, aby bylo samo očkováno. Nechte se očkovat proti chřipce, pokud jste těhotná během chřipkové sezóny – je to nejlepší způsob, jak chránit sebe a své dítě před chřipkou. Vakcína proti chřipce je bezpečná během těhotenství a může být podána v kterémkoli trimestru.

5

Načasování očkování je všechno!

Víte všechno o načasování. Týden po týdnu sledujete růst a vývoj vašeho miminka a odpočítáváte dny, než se s vaším prckem setkáte! U vakcín je načasování také důležité. Chřipková období se v jednotlivých sezónách liší svým načasováním. Většině lidí CDC doporučuje očkování proti chřipce v září nebo říjnu, aby bylo zajištěno, že budou chráněni, než se chřipková aktivita začne zvyšovat. O včasném očkování v červenci a srpnu lze uvažovat také u osob, které jsou v těchto měsících ve třetím trimestru těhotenství.

Namísto konkrétního ročního období CDC doporučuje, abyste si vakcínu Tdap nechali udělat v každém těhotenství, ideálně mezi 27. a 36. týdnem. Získání Tdap během tohoto období, nejlépe v dřívější části, pomáhá předat vašemu dítěti před narozením největší množství ochranných protilátek. To pomůže chránit vaše dítě během prvních několika měsíců života, kdy je nejzranitelnější vůči vážným onemocněním a komplikacím. CDC doporučuje očkování proti COVID-19, včetně aktualizované vakcíny proti COVID-19, kdykoli po 1. trimestru.

6

Každý, kdo je v blízkosti vašeho dítěte, také potřebuje vakcíny.

Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém, což je činí zvláště zranitelnými vůči infekcím. Starší děti a dospělí mohou přenášet viry na děti, i když se necítí příliš nemocní. Z tohoto důvodu by každý, kdo je v blízkosti dětí, měl mít aktuální informace o všech doporučených vakcínách. Patří sem rodiče, sourozenci a další pečovatelé, jako jsou prarodiče nebo chůvy. Každý, kdo potřebuje vakcíny, by je měl dostat alespoň dva týdny před setkáním s dítětem, protože vytvoření protilátek po očkování trvá asi dva týdny.
7

Pokud znovu otěhotníte, budete při každém těhotenství potřebovat vakcínu Tdap.

Množství protilátek, které máte v těle po očkování, se časem snižuje. Když dostanete vakcínu během jednoho těhotenství, hladiny vašich protilátek nemusí zůstat dostatečně vysoké, aby poskytovaly dostatečnou ochranu během budoucích těhotenství, a to i v případě, že jsou vaše děti věkem blízko. Ujistěte se tedy, že dáváte dalšímu dítěti největší množství ochranných protilátek a nejlepší možnou ochranu proti onemocnění tím, že dostanete vakcínu Tdap pokaždé, když jste těhotná. Měli byste se také nechat očkovat proti chřipce každou chřipkovou sezónu a mít aktuální informace o svých vakcínách proti COVID-19.