Bolí Vás záda a máte arthrosu a fyzioterapie má termín za 1/2 roku – zkuste cvičení doma – pravidelně a právě teď. Výsledky jsou zaručeny!
7. listopadu 2024Cesta onkologického pacienta v Jihomoravském kraji
8. listopadu 2024Testování na STD
Pokud hledáte možnost anonymního a bezplatného otestování na HIV, syfilis, žloutenky B a C – tak jste na správném místě. Přátelský personál České společnosti AIDS pomoc testuje bez předsudků a na základě skutečných rizikových situací. Navíc právě nyní každý týden objíždí své lokality po celé ČR, aby Vám poskytl možnost rychlého, diskrétního a bezplatného testování pohlavních chorob.
Rizika zjišťují v předtestovém rozhovoru s poradcem, případně jim je můžete sdělit anonymně prostřednictvím on-line dotazníku. Na základě vyhodnocení rizik Vám pak přední profesionálové tohoto oboru navrhnou, jaké testy je vhodné udělat.
Navštivte ještě dnes HIV Checkpointy České společnosti AIDS pomoc v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Teplicích, Ústí nad Orlicí, Liberci nebo Plzni. Během letní sezony je najdete také v sanitkách v dalších městech nebo v mobilních stanech na festivalech. Výsledky většiny testů pak můžete jednoduše shlédnout v jejich on-line systému nebo si je můžete vyzvednout osobně.
Záběry z letošního testování v terénu
Na co všechno se můžete nechat testovat
HIV
Testování na HIV patří mezi základní služby České společnosti AIDS pomoc. V kamenných pobočkách provádí žilní odběry krve, které posílají do laboratoří. Takové testování je vždy zdarma a anonymní, nezáleží na vaší pojišťovně nebo zda máte pojištění v ČR. Výsledek je obvykle do týdne, přímo on-line, opakovaná návštěva checkpointu není nutná. Na test se chodí nejdříve po 2 měsících, ideálně ale až po 3 měsících od rizikového kontaktu.
Doplňkově nabízí i rychlotesty na HIV. Ty provádí odběrem kapilární krve z prstu, výsledek je znám do 15 minut. V mobilních checkpointech je rychlotest zdarma, v pevných může být zpoplatněn (cca 300,- Kč). Při rychlotestu je nutné dodržet lhůtu 3 měsíců od rizika.
Žloutenka C
Žloutenka typu C je nejvýznamnější virovou hepatitidou v ČR. Většina infikovaných nemá zpočátku žádné příznaky, ale nemoc může skončit značným poškozením zdraví, pokud není včas odhalena. Virus se přenáší infikovanou krví, injekčními drogami, krevními transfuzemi nebo tetováním v nesterilních podmínkách. Riziko nákazy je vyšší u homosexuálních mužů a v sex-byznysu. Inkubační doba je 15 až 150 dní. Proti žloutence C neexistuje očkování, ale je dostupná účinná léčba. V checkpointech se žloutenka C testuje pomocí rychlotestu. Test se provádí minimálně po 3 měsících od rizika a znovu se opakuje po 6 měsících.
Žloutenka B
Žloutenka typu B se přenáší především krvní cestou a sexuálním stykem. Inkubační doba je 30 až 150 dní. Existuje velmi účinná prevence - očkování. Společnost AIDS pomoc ve svých checkpointech provádí testy na žloutenku B pomocí rychlotestu po minimálně 3 měsících od rizika. Test je poté nutné ještě jednou opakovat po 6 měsících od rizika.
Syfilis
Syfilis je chronické infekční onemocnění s charakteristickým střídáním příznakového a bezpříznakového období. Přenáší se především pohlavním stykem. V prvním stádiu se objevuje nebolestivý vřed v okolí pohlavních orgánů a zduření okolních uzlin, které se obvykle zhojí, ale infekce postupuje dál. Po dvou až třech týdnech se začíná projevovat druhé stádium. Objevuje se vyrážka na trupu a v ústech (bílé stroupky), která může mizet a znovu se objevovat opakovaně až po dobu dvou let. Poté infekce znovu zdánlivě "zmizí".
Bakterie však dále ničí organismus ovšem bez výraznějších vnějších projevů. Po 5 až 20 letech se projevuje třetí stádium – pozdní syfilis. Během něj syfilis napadá klouby, srdce i celou cévní soustavu. Dochází k destrukci nosní přepážky, zánětem postihuje patro i kosti. Napadena je centrální nervová tkáň, což vede k pohybovým potížím (např. obrna, ochrnutí) a psychiatrickým problémům (demence, bludy, poruchy osobnosti atd.). U těhotných žen způsobuje syfilis těžké deformace plodu nebo jeho smrt.
Nejrizikovější věkovou skupinou v ČR jsou lidé od 25 do 34 let. Choroba postihuje více mužů, ženy zhruba o třetinu méně. Asi 30 procent všech hlášených případů tvoří cizinci.
V checkpointech se syfilis testuje pomocí rychlotestu. Minimální doba od rizika je 3 měsíce, přičemž je vždy nutné zhodnotit celkový zdravotní stav klienta.
Jak interpretovat výsledky testů
Test na HIV informuje, zda byl člověk infikován virem HIV. Podobně prokazujeme nákazu syfilisem, hepatitidou typu B a C. Během testování se zjišťují protilátky, součásti viru (tzv. antigen) anebo obojí. Protilátky se u těchto infekcí obvykle vytvářejí několik týdnů po nákaze, ale až přibližně po 3 měsících od posledního rizikového chování lze nákazu HIV a syfilis spolehlivě vyloučit. U hepatitid je třeba počkat 3 až 6 měsíců. V tomto období může být infikovaná osoba nakažlivá, přičemž infekce nemusí být laboratorně prokazatelná (tzv. "imunologické okénko"). Je důležité mít na paměti, že i během tohoto období může být člověk pro své okolí nebezpečný, a proto by měl být velmi opatrný.
Při testování se nejčastěji setkáváme s těmito výsledky: